Renovácia plochej strechy - Čo by ste mali vedieť

26.06.2023
Renovacia strechy

Renovácia je nevyhnutnou údržbou domu a strechy, vďaka ktorej zachová svoju hodnotu a bezpečný stav. V článku sa budeme venovať obnove plochej strechy. Prezradíme vám, prečo je dôležité udržiavať ju v dobrom stave. Opíšeme vám priebeh celej renovácie a prezradíme vám, aké sú ďalšie možnosti pre obnovu striech. 

 

 

Základné informácie o plochej streche

Plochá strecha je typ strechy s minimálnym alebo žiadnym sklonom. Najčastejšie sa vyskytuje na obchodných budovách, hoteloch, garážach alebo moderných domoch. Pokrytá býva rôznymi materiálmi, ako sú PVC fólia, EPDM, TPO alebo asfaltová lepenka. 

Poznáme niekoľko typov plochých striech

  • Tradičné ploché strechy pozostávajúce z betónovej dosky alebo železobetónovej dosky s izoláciou a krytom. 
  • Zelená strecha, ktorá má na svojom povrchu rastliny alebo trávu, ktoré pôsobia ako prirodzená klimatizácia. Navyše sú ekologické a zlepšujú kvalitu ovzdušia.
  • Oceľová strecha sa používa na komerčné budovy alebo priemyselné haly. Je odolná voči počasiu a vyžaduje minimálnu údržbu. 
  • Inverzná strecha je veľmi účinná pri zabezpečení odvodnenia a eliminácií vodnej námrazy. 

Medzi najväčšie výhody plochej strechy považujeme naozaj efektívne možnosti využitia jej priestoru, jednoduchšiu montáž a nižšie náklady na jej obstaranie, ako pri tradičných strechách, možnosť využitia strechy ako záhrady alebo terasy a vysokú odolnosť voči vetru.

Nevýhody plochej strechy sú napríklad vyššie náklady na jej údržbu, nižšia životnosť v porovnaní s tradičnými strechami a najmä potencionálna náchylnosť k prieniku vody pri nedodržaní dostatočnej starostlivosti o jej kryt a izoláciu.

 

Ako zistíte, že prišiel čas, kedy je potrebné vašu strechu renovovať?

Predstavíme vám 3 hlavné znaky poškodenej plochej strechy:

  1. Praskliny a poškodenia
    V prípade, že odhalíte na streche tento typ poškodenia, začnite riešiť obnovu s odborníkmi skôr, ako vám strecha začne zatekať až do interiéru. Voda by mohla spôsobiť škody na budove, ale aj zariadení.
  2. Narušená izolácia
    Porušenú izoláciu môžete odhaliť tak, že si všimnete priehyby, ktoré sa na streche vytvorili. Priehyby môžu byť spôsobené vodou, ktorá sa zadržiava na streche alebo nedostatočnou podporou. Tak, ako v predošlom prípade, aj tu môže nastať pretekanie vody do vnútra budovy.
  3. Plesne
    Cítiteľná vlhkosť, alebo viditeľné plesne na stenách, prípadne na strešnej izolácií sú znakom potrebnej renovácie strechy. Takýto stav strechy ohrozuje vaše zdravie. 

 

Ako prebieha renovácia plochej strechy?

V prípade, že ste odhalili potrebnú renováciu strechy, môžete sa rozhodnúť pre opravu alebo celkovú výmenu. Základný postup výmeny strechy vyzerá nasledovne: 

  1. Príprava povrchu
    Pred začatím akejkoľvek práce na streche je potrebné vyčistiť a upratať jej povrch, aby ste zhodnotili či ide naozaj o problematiku, ktorú ste stanovili. 
  2. Oprava poškodení a základné opravy
    Je potrebné vyplniť všetky medzery, praskliny a ostatné poškodenia na streche. Druhým dôležitým úkonom je zabezpečenie rovnomernej podpory strechy. 

  1. Výmena izolácie
    Ak je izolácia pod vašou strechou poškodená, je nutné ju obnoviť. Tento úkon sa vykonáva po základných opravách a pred pokládkou nového krytu. 
  2. Pokládka nového krytu
    Po základných opravách a výmene izolácie môžete začať s pokládkou nového krytu strechy. Vybrať si môžete z niekoľkých druhov krytov. 
  3. Finálne úpravy
    Posledným krokom, po oprave strechy, sú finálne úpravy. Tie zahŕňajú napríklad montáž odkvapových žľabov, ktoré zabezpečia bezpečné odvádzanie vody zo strechy alebo iné menšie úpravy. 

Nezabudnite na starostlivosť a údržbu vašej zrenovovanej strechy. Zabezpečíte tak jej dlhú životnosť. 

 

Je potrebná výmena alebo postačí farbenie a čistenie strechy?

Ponúkame vám niekoľko informácií o farbení a čistení krytín. 

 

Farbenie krytín

Trápi vás strata žiarivej farby na streche, ktorá sa vytratila kvôli pôsobeniu vonkajších vplyvov a poveternostných podmienok, a zvažujete výmenu strechy? Máme pre vás iné riešenie! 

Nadobudnite opäť žiarivú strechu, ktorá bude vyzerať ako nová pomocou služby farbenia krytín. 

Farbenie strechy vám pomôže zlepšiť jej vzhľad a dodá streche ochranu pred škodlivými vplyvmi počasia. Na tento úkon sa používa špeciálna farba, ktorá je odolná voči vonkajším vplyvom. 

Pred samotným farbením je dôležité strechu dostatočne vyčistiť pre lepšiu priľnavosť farby. Nanášanie farby sa vykonáva pomocou valčeka alebo striekacej pištole. Farbu nikdy neaplikujte počas zlého počasia, ako napríklad v daždi, vetre a podobne. 

 

Čistenie krytín

Pokryli vašu strechu machy a iné biotické faktory? Siahnite po službe čistenia striech. Pri čistení striech je dôležité odstrániť všetky nečistoty a odpadky, ktoré sa na nej nahromadili. Čistenie strechy sa vykonáva pomocou silnejších chemických postrekov a vysokotlakovým zariadením. 

Nakoniec sa strecha naimpregnuje, čo by malo zabrániť opätovnému napadnutiu strechy biotickými vplyvmi. 

Vždy je dôležité používať ochranné prvky, ako napríklad rukavice a ochranné okuliare počas celého čistenia. 

Farbenie a čistenie striech sú dôležitými úkonmi, vďaka ktorým bude vaša strecha stále skvele vyzerať a dlhodobo plniť svoju funkciu. Ak sa potrebujete poradiť ohľadne farbenia alebo čistenia vašej strechy, neváhajte a kontaktuje odborníkov na obnovu striech.

 

Veríme, že sme vám poskytli užitočné informácie o plochej streche a možnostiach jej renovácie. V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať či už telefonicky alebo cez formulár na našom webe.